Parodontitis je kronična, progresivna bolest koja se razvija godinama, često bez prisutnosti boli, što ga čini podmuklim. Upravo zbog toga važno je educirati pacijente o znakovima bolesti i mogućnostima njezine kontrole. Prvi znakovi parodontitisa često su krvarenje zubnog mesa prilikom četkanja, zbog čega neki pacijenti iz straha prestaju četkati zube, što samo pogoršava stanje.
Kontrola parodontitisa i prevencija gubitka zuba
Ključ u sprječavanju napredovanja parodontitisa i očuvanju zuba jest redovita kontrola kod stomatologa i održavanje adekvatne oralne higijene. Neliječeni parodontitis vodi do povlačenja kosti i gubitka potpore zuba, što na kraju rezultira rasklimavanjem i ispadanjem zuba. Osim četkice i paste, nužno je koristiti zubni konac i interdentalne četkice, koji pomažu u uklanjanju plaka između zubi, gdje klasična četkica ne može dosegnuti. Plak, a kasnije i kamenac, glavni su uzročnici parodontitisa, koji se, uz to, može genetski naslijediti.
Redoviti pregledi i tretmani
Preporučuje se posjećivati stomatologa i uklanjati kamenac svakih 6 mjeseci. Pacijenti s većom sklonošću nakupljanju kamenca, pozitivnom obiteljskom anamnezom ili početnim znakovima bolesti trebali bi kamenac uklanjati svakih 3 mjeseca. U naprednijim slučajevima parodontitisa provodi se subgingivno struganje i poliranje korijenova, postupak u kojem se pod lokalnom anestezijom uklanja plak i kamenac iz zubnih džepova.
Ako primijetite krvarenje zubnog mesa, odmah se obratite stomatologu. Prvim pregledom će se utvrditi parodontološki status i faza bolesti te izraditi plan terapije. Važno je naglasiti da su parodontološki pacijenti doživotni pacijenti u ordinaciji dentalne medicine. Kako bi se izbjegle ozbiljne posljedice parodontitisa, ključno je redovito dolaziti na preglede i održavati bolest u fazi remisije.