Kada je potrebno endodontsko liječenje?
Endodontsko liječenje provodi se kada postoji upalni proces u kosti oko vrha korijena zuba ili u slučaju stanja koja mogu dovesti do takvih upala. Najčešći uzroci su:
- Upala pulpe zbog prodora bakterija kroz karijesom oštećen zub.
- Trauma zuba koja omogućava bakterijama da dođu do pulpe.
- Loše provedeno prethodno liječenje, gdje zaostale bakterije izazivaju upalu.
- Preventivna pretprotetska terapija, kako bi se zub očuvao prije protetskog zahvata.
Prije početka liječenja, rendgenska snimka pomaže stomatologu vizualizirati broj i oblik kanala u zubu te postaviti točnu dijagnozu.
Postupak endodontskog liječenja
Tijekom liječenja, zub se prvo otvara, a zatim se pomoću tankih iglica pronalaze i čiste korijenski kanali. Nakon čišćenja, kanali se pune biokompatibilnim materijalom, poput gutaperke, poznate kao "umjetni živac". Ključno je kanale napuniti do kraja kako bi liječenje bilo uspješno. U tom procesu pomaže endometar, elektronički uređaj koji precizno mjeri duljinu kanala. Nakon punjenja kanala, preporučuje se kontrolna rendgenska snimka kako bi se provjerila ispravnost postupka.
Liječenje je moguće završiti u jednoj posjeti, no ako je prisutna upala ili začepljenost kanala, potrebno je više posjeta kako bi se terapija uspješno provela. Strpljenje pacijenta u ovom procesu iznimno je važno.
Ručno i strojno čišćenje kanala
Korijenske kanale moguće je čistiti ručno ili strojno. Strojna endodoncija koristi iglice od legure nikla i titana, koje zahvaljujući svojoj superelastičnosti omogućuju sigurnije i učinkovitije čišćenje te pravilnije oblikovanje kanala. To pridonosi boljem brtvljenju gutaperke unutar kanala. Uz to, strojna endodoncija skraćuje trajanje samog postupka.
Komplikacije tijekom zahvata
Najčešće komplikacije tijekom zahvata uključuju:
- Začepljenost kanala – U takvim slučajevima kanali se pokušavaju probiti iglicama, ali bez prisile kako se ne bi stvorio "lažni put" (perforacija). Ako se kanal ne može probiti, punjenje kanala do začepljenja smatra se uspješnim jer ni bakterije ne mogu proći.
- Pucanje iglice u kanalu – Ako dođe do puknuća, pokušava se izvaditi zaostala iglica ili zaobići drugom iglicom kako bi se osiguralo mjesto za punjenje gutaperkom. Ako ništa ne uspije, kanal se dobro ispire i puni do zaostale iglice.
Iako zvuče ozbiljno, ove komplikacije su rijetke i dio su normalnog procesa liječenja zuba.
Nakon liječenja
Nakon završetka liječenja, ishod uvelike ovisi o individualnoj reakciji organizma. Čak i savršeno izliječen zub ponekad može uzrokovati probleme. Ako liječenje ne uspije, zub je potrebno ponovno liječiti, a u krajnjem slučaju i izvaditi kako se upala ne bi proširila na okolne strukture.
Nakon vađenja zuba, važno je nadomjestiti ga implantatom ili mostom kako bi se spriječila lančana reakcija propadanja ostalih zuba zbog neravnomjernih žvačnih sila.
Krhkost endodontski liječenih zuba
Iako endodontski liječen zub može biti funkcionalan kao zdravi zub, zbog nedostatka krvne opskrbe, postaje krhak i sklon pucanju. Zbog toga je preporučljivo nakon liječenja zub zaštititi krunicom, čime se značajno produljuje njegov životni vijek.