Mliječni zubi, kao i trajni, sastoje se od cakline, dentina, cementa (tvrdih struktura) i pulpe (mekog zubnog tkiva). Pulpa je vezivno tkivo bogato živcima i krvnim žilama, koje osigurava opskrbu hranjivim tvarima i kisikom. Duboki, netretirani karijesi i traume koje eksponiraju pulpno tkivo mogu izazvati upalne reakcije. Ovisno o veličini lezije i vremenu izloženosti, upale pulpe mogu biti reverzibilne ili ireverzibilne. Reverzibilne upale mogu se liječiti, a pulpa se vraća u prvobitno stanje. S druge strane, ireverzibilne upale rezultiraju postupnim odumiranjem zuba. Simptomi upale pulpe najčešće uključuju osjetljivost na hladno, toplo te bol prilikom zagriza. U težim slučajevima, upala iz pulpe može se proširiti kroz korijenske kanale i dovesti do apscesa — ograničene gnojne upale na vrhu korijena. Ako se upala ne liječi, može se proširiti kroz kost i periost, što rezultira ozbiljnim simptomima poput oteklina, povišene temperature i pogoršanja općeg zdravstvenog stanja.
Kako bi se spriječile ozbiljnije komplikacije, zube je potrebno liječiti što prije. To uključuje uklanjanje karijesa i izradu ispuna, a u slučaju zahvaćene pulpe, provodi se endodontsko liječenje. Cilj endodontskog liječenja je uklanjanje nekrotične, odumrle pulpe i trajno zatvaranje zuba ispunom. Postoje određene prilagodbe endodontskog liječenja kod mliječnih zuba u odnosu na trajne. Najčešće metode uključuju indirektno prekrivanje pulpe, vitalnu pulpotomiju, devitalizacijsku pulpotomiju i mortalnu pulpotomiju.
Indikacije i metode liječenja pulpe mliječnih zuba
- Indirektno prekrivanje pulpe koristi se kod dubokih karijesa koji još nisu prodrli u pulpno tkivo. Nakon što se karijes potpuno ukloni, na dentin koji obavija pulpu postavlja se uložak kalcijevog hidroksida. Kalcij hidroksid je zlatni standard u dječjoj stomatologiji, djeluje antibakterijski i potiče obrambene mehanizme pulpe. Nakon postavljanja uloška, zub se zatvara trajnim ispunom.
- Vitalna pulpotomija provodi se kada karijesna lezija prodre u pulpno tkivo, ali je pulpa unutar korijenskih kanala još uvijek vitalna. Nakon što se ukloni karijes i gornji dio pulpne komore, prikazuje se živa pulpa u kanalima, što se potvrđuje oskudnim, svježim krvarenjem. Krvarenje se zaustavlja, kavitet se ispire fiziološkom otopinom, a na pulpno tkivo unutar kanala postavlja se kalcij hidroksid. Ovaj materijal potiče stvaranje dentinskog mosta, koji sprječava daljnju upalu pulpe. Zub se potom trajno zatvara ispunom.
Pravilno i pravovremeno liječenje mliječnih zuba ključno je za očuvanje zdravlja oralnog sustava i prevenciju kasnijih komplikacija. Unatoč čestom mišljenju da mliječni zubi ne zahtijevaju liječenje, njihova uloga u razvoju djetetove denticije i očuvanju prostora za trajne zube od presudne je važnosti. Redoviti pregledi i pravovremene intervencije osiguravaju djetetu zdrav i funkcionalan osmijeh, bez potrebe za kasnijim ortodontskim zahvatima.