Da bismo objasnili lančanu reakciju koja slijedi nakon gubitka zuba, potrebno je razumjeti sile koje se razvijaju tijekom žvakanja. Odrasla osoba može razviti zagriznu silu od oko 800 kPa. Kada se izgubi žvačna jedinica, okolni zubi preuzimaju njezinu funkciju, što na njih stavlja dodatno opterećenje. Taj proces dovodi do preopterećenja okolnih zuba i parodontalnog ligamenta.
Ako ste ikada osjetili ugriz djeteta, možete zamisliti snagu zagriza odrasle osobe. Kada to opterećenje traje 2-5 godina bez intervencije, jasno je da se pritisak na preostale zube znatno povećava. Kada se zub iz žvačnog centra izgubi, pacijenti često počinju koristiti suprotnu stranu za žvakanje, što dodatno opterećuje zube s te strane. Posljedično, dolazi do propadanja "visine" zagriza i prekomjernog trošenja zubne supstance.
Zašto je važno brzo nadoknaditi izgubljeni zub?
Izgubljeni zub potrebno je nadoknaditi u što kraćem roku. Prije ekstrakcije zuba, preporučuje se s doktorom dentalne medicine isplanirati protetsku terapiju koja slijedi nakon zahvata. Izgubljeni zub možemo nadomjestiti implantatom ili zubnim krunicama i mostovima, ovisno o anamnezi i zdravstvenom stanju pacijenta.
Plan terapije i daljnji koraci
Nakon konzultacija, važno je radiološki snimiti usnu šupljinu i zajedno s pacijentom dogovoriti tijek terapije. Pravovremena intervencija osigurava očuvanje oralnog zdravlja i dugoročno smanjuje rizik od komplikacija.